تریدرهای موفق از این احساسات دوری می کنند

یکی از دشوارترین مواردی که باید برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق بر آن غلبه کنیم، شخص خودمان هستیم. شاید بپرسید چرا این را می گویم؟ دلیل حرف من این است که اهمیتی ندارد از چه قوانینی استفاده می کنیم و آن قوانین تا چه حد خوب هستند، در هر صورت، اگر احساسات خود را کنترل نکنیم، موفقیت ما در معاملات دچار اختلال شده و یا کاملا از مسیر موفقیت خارج می شویم. اطمینان داشتن به قوانین خود و همچنین داشتن انضباط کافی برای تبعیت از آنها، کلید موفقیت ما در کنترل احساساتمان است. این سه مورد، مهمترین احساساتی هستند که باید مراقب آنها باشیم: ترس، طمع، امید.

ترس

بحث را با ترس شروع می کنیم. ترس را می توان به دو دسته تقسیم کرد: ترس از دست دادن سرمایه و ترس به دست نیاوردن سود یک ترید.

ابتدا به بحث در مورد ترس از دست دادن می پردازیم. برندگان جایزه نوبل نشان داده اند که اندوه از دست دادن تنها یک دلار، از شادی به دست آوردن سه دلار بیشتر است. بنابراین، غم از دست دادن می تواند باعث شود که بهترین تریدرها نیز برای جلوگیری از اندوه بیشتر، اقدام به کنار گذاشتن سیستم خود کنند.

کلید موفقیت ما در این مسئله این است که از قوانینی که برای خود وضع کرده ایم تبعیت کنیم، مخصوصا بعد از اینکه یک یا دو بار دچار زیان شده ایم.

دومین اثر ترس، که چندان به آن پرداخته نشده است، ترس دست نیافتن به سود یک ترید است ، که می تواند به اندازه ترس از دست دادن سرمایه، قوی و تاثیرگذار باشد.  این مسئله اغلب باعث می شود خود را تحت فشار قرارد دهیم که هر طور شده تریدی انجام دهیم ؛ این کار مثل تماشای ویترین مغازه ها می ماند، ویترین ها را نگاه می کنیم اما چیزی که می خواهیم را پیدا نمی کنیم و چون تصمیم به خرید را از قبل گرفته ایم ممکن است به این  منجر شود که  خرید نامناسبی انجام دهیم.این وضعیت بیشتر برای تریدرهای مبتدی رخ می دهد که در جریان اخبار و اتفاقات مهم یا شایعات بازار، می خواهند از بازار جا نمانند و اغلب بدون توجه به استراتژی خود و در جای نامناسبی وارد معامله می شوند.

تریدر

وقتی موقعیت معاملاتی  خوبی وجود ندارد، نباید به شرایط موجود فشار بیاوریم. علاوه بر این، اگر یک موقعیت معاملاتی  را از دست دادیم وآن را ترید نکردیم و آن مورد شروع به حرکت در مسیر مورد نظر ما کرد ، تعقیب معامله و دیر وارد عمل شدن از روی ترس از دست دادن یک موقعیت خوب، اغلب منجر به نتیجه ای منفی می شود. پس به تعقیب موقعیت های معاملاتی از دست رفته نپردازیم و اگر تریدی را از دست دادیم، فراموشش کنیم و منتظر موقعیت خوب بعدی بمانیم.

 

طمع

طمع میتواند خیلی احساس قدرتمند و تاثیرگذاری باشد و در واقع، می تواند به اندازه ترس قدرت داشته باشد.

طمع یکی از احساساتی ست که می تواند به سادگی منجر به سقوط یک تریدر شود و باعث شود یک تریدر در سودای کسب سود بیشتر، قوانینش را کنار بگذارد، و یا ممکن است منجر به این شود که تریدر بیش از حد در شرایط جاری بازار، در یک ترید، ساکن و بدون تصمیم  بماند.

طمع، اغلب تریدرهای با انتظارات غیر منطقی را وارد موقعیت های معاملاتی نامناسب می کند.

 

ارزیابی وضعیت جاری بازار و ساکن نماندن در یک ترید به منظور به دست آوردن سود بیشتر و همچنین پرهیز از دیر وارد شدن به یک ترید برای به دست آوردن سودهای بیشتر از آنچه که استراتژی معاملاتی حکم می کند، از اهمیت بالایی برخوردارست.

امید

امید احساسی ست که وقتی قوانین معاملاتی خود را می شکنیم و امیدواریم که معامله “خود به خود” ختم به خیر شود ، وارد بازی می شود.

یکی از مثالهای این مسئله زمانی ست که به صورت احساسی و بدون درست اجرا کردن قوانین معاملاتی معین شده، وارد یک ترید می شویم. مثال دیگر زمانی است که به امید به دست آوردن سودهای بالاتر، وارد پوزیشنی می شویم که نسبت به حساب ما بیش از اندازه بزرگ است (این مثال را می توان در گروه طمع نیز قرار داد). علاوه بر این، بیش از اندازه باقی ماندن در یک پوزیشن معاملاتی که در ضرر رفته است و امید داشتن به اینکه بازار دوباره بر وفق مراد ما برگردد و “نجاتمان” دهد ، نیز یکی از مثالهای دیگر امید است.

تریدر

در پایان، اهمیت بسیاری دارد که از اشتباهاتمان درس بگیریم، نقاط ضعفمان را شناسایی کنیم، و بر روی کنترل احساساتمان کار کنیم. اگر بتوانیم این احساسات را درک و کنترل کنیم، قادر خواهیم بود به صورتی به مراتب اثربخش تر دست به معامله و ترید بزنیم

بدون دیدگاه

نظری ارسال کنید