بورس و بازارهای سرمایه

با اقبال روزافزون علاقه مندان بازارهای سرمایه همواره با سوالاتی در رابطه نحوه کارکرد بازار بورس و میزان سوددهی آن مطرح می شود در این نوشتار به مقدماتی در رابطه با این بازار و سرمایه گذاری در آن با هدف پاسخگویی به برخی ابهامات پرداخته می شود.

بورس چه چیزی نیست؟

اولین سوالی که باید مطرح کنیم این است که بورس چه چیزی نیست ؟ پاسخ این است که این بازار راه یک شبه پولدار شدن نیست و افرادی که به بورس به دید قمار  و شانس نگاه می کنند و غیراصولی  و بدون برنامه کار میکنند حتی اگر دانش و تجربه کافی را داشته باشند دیر یا زود شکست را تجربه می کنند و به سرمایه خود ضربه سهمگینی وارد می کنند.

بورس

 

چرا سرمایه گذاری در بورس؟

افرادی که آینده نگر هستند و می دانند که باید سرمایه هرچند کوچک خود را رشد دهند تا درآینده دغدغه های مالی نداشته باشند می توانند به بازار بورس به عنوان یکی از راههای پیش روی خود فکر کنند.

راههای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد از جمله سرمایه گذاری بانک ،املاک و مستغلات،سکه و طلا و بورس،سرمایه گذاری در بورس می تواند در کنار شغل اول و اصلی افراد به عنوان شغل دوم ،جریان درآمدی جدیدی را برای شخص ایجاد کند.

دسته دومی از افراد هم هستند که به دلیل علاقه ای که به سرمایه گذاری در بورس دارند به عنوان شغل اصلی و به صورت تمام وقت در این حرفه فعالیت میکنند.اما به افراد مبتدی که در شروع فعالیت در بورس، شغل دیگری هم دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود شغل خود را از همان ابتدا رها کنند.

 

ریسک های سرمایه گذاری در بورس

همانطور که می دانیم هر نوع سرمایه گذاری به جز سرمایه گذاری دربانک دارای ریسک است یعنی اگر بخواهیم سودی بیشتر از سود بانکی به دست آوریم باید ریسک را قبول کنیم(حتی سرمایه گذاری به ظاهر بدون ریسک در بانک نیز ریسک های خاص خود را دارد که موضوع بحث فعلی ما نیست) اما ریسک سرمایه گذاری در بورس از نوع ریسک قابل کنترل است به عبارت دیگر ریسک سایر انواع کسب و کارها و سرمایه گذاری عموما قابل کنترل و قابل پیش بینی نیست.ریسک

به عنوان مثال اگر شما تصمیم بگیرید در جایی از شهر مغازه ای اجاره کنید تا کسب و کار جدیدی را راه اندازی کنید هر کسب و کاری که باشد نمی توانید تعیین کنید که تعداد مشتریان شما و میزان کسب درآمد شما در ماههای آینده چقدر خواهد بود اصلا شاید تا چندین ماه درآمدی کسب نکنید و در نهایت مجبور شوید نوع کسب وکار خود را تغییر دهید و یا محل آن را عوض کنید که در هر دو مورد باید مقداری ضرر ریالی و زمانی را بپذیرید.

اما برای سرمایه گذاری دربورس و بازارهای سرمایه ،ریسک قابل تعیین و قابل کنترل است، یعنی شما بر اساس خصوصیات روانشناختی و میزان سرمایه خود می توانید با مدیریت سرمایه ویژه خود ،میزان ریسک را تعیین کنید.

مزایای سرمایه گذاری در بورس:

علاوه بر تاثیر مثبت سرمایه  گذاری در بورس بر اقتصاد کلان که در حال حاضر نمی خواهیم وارد این بحث شویم سرمایه گذاری در بورس در مقایسه با سایر انواع سرمایه گذاری و سایر راه های کسب درآمد مزایایی دارد  از جمله نقد شوندگی در بازار بورس، مانند سرمایه گذاری در بانک و طلا بالا است که این مسئله در مقایسه با سرمایه گذاری در املاک یک مزیت قابل توجه به شمار می رود.

دومین مزیت سرمایه گذاری در بورس، شروع آن با هر میزان سرمایه است به عبارت دیگر شما می توانید برای شروع سرمایه گذاری در این بازار و پس از کسب دانش اولیه لازم و برای کسب تجربه با سرمایه پایین اقدام نمایید.

سومین مزیت سرمایه گذاری در بورس تنظیم ساعات فعالیت در آن با شرایط زندگی خودتان است یعنی درصورتی که شما شخص پر مشغله ای هستید می توانید استراتژی خود را برای فعالیت در بورس طوری تعیین کنید که زمان کمتری را پای نمودارها بگذرانید یا بالعکس می توانید نوعی استراتژی را انتخاب کنید که تمام وقت به این حرفه بپردازید.

دیگر مزیت سرمایه گذاری در بورس همانطور که قبلا اشاره شد قابل کنترل  بودن ریسک آن است که در کمتر سرمایه گذاری دیگری می توان یافت .

فعالیت در بازار بورس برای چه افرادی مناسب است؟

می توان گفت بورس برای همه مناسب است. به عبارتی بورس با شرایطی که دارد برای هر کسی می تواند کار مناسبی باشد اما برای فعالیت در بورس ممکن است نیاز به تغییر برخی خصوصیات روانشناختی و کنترل آن باشد به عنوان مثال دو عامل مهم متضرر شدن در بورس ترس و طمع است و اگر ما به عنوان معامله گر این دو عامل را به صورت برجسته در خود ببینیم نمی توانیم مطابق با استراتژی معاملاتی که  انتخاب کرده ایم عمل کنیم و همین باعث بی برنامگی و آشفتگی در معاملات ما خواهد شد.

چگونه سرمایه گذاری در بورس را شروع کنیم ؟

 حال که با برخی ویژگی های این فعالیت آشنا شدیم این سوال ممکن است پیش بیاید که برای شروع سرمایه گذاری در بورس باید چکار کنیم و چه مراحلی را طی کنیم؟ اگر تا به حال هیچگونه اقدامی برای فعالیت در بازارهای سرمایه انجام نداده اید و قصد ورود به این عرصه را دارید اولین کاری که باید انجام دهید این است که شروع به کسب دانش لازم نمایید و گام بعدی نیز کسب تجربه لازم با انجام معاملات مجازی و شبیه سازی شده و بدون ریسک به مدت چند ماه می باشد و در نهایت می توانید با سرمایه کم وارد بازار واقعی شده و کم کم و با رشد شخصی سرمایه خود را افزایش دهید. نکته ای که لازم است ذکر شود این است که برای ورود به بازار واقعی و با سرمایه خود به هیچ عنوان نباید عجله به خرج دهید.

بدون دیدگاه

نظری ارسال کنید