ریسک های پنهانی که معامله گران با آن مواجه هستند

باید بگویم که تمامی معامله گران، به اتفاق در معرض ریسک قرار دارند.خطری که بسیاری از معامله گران مبتدی و تازه کار را تهدید می کند این است که از نظر آنها، تریدر بودن در ظاهر،بسیار آسان به نظر می رسد، با خود می گویند “خب به محض اینکه قیمت کمی بالا رفت سهام یا جفت ارز را فروخته کمی سود می کنم و دقیقا همین کار را فردا و روزهای بعد انجام می دهم”. اما مشکل اینجاست که آنها نمی دانند چه ریسک هایی ممکن است سرمایه آنها را تهدید کند.

در واقع زمانی متوجه این موضوع می شوند که احتمالا خیلی دیر شده است.  پس بیایید قبل از اینکه به این نقطه برسیم راه چاره ای برای  ریسک هایی  که یک معامله گر با انها مواجه می شود، بجوییم. ریسک هایی که ممکن است هیچ گاه به ذهنش نرسیده باشد و به احتمال قوی تدبیری هم برای رفع انها نیندیشیده باشد تا از تهدید های آن در امان باشد.

ریسک های پنهان معامله گری: عدم مدیریت ریسک

بزرگترین مشکلی که معامله گران با آن مواجه هستند عدم استراتژی مشخصی برای مدیریت ریسک یا یک استراتژی ناقص مدیریت سرمایه است. این معامله گران معمولا در مورد مهارت خود درزمینه خرید و فروش در بازار،زیادی خوش بین هستند. و این نوع نگرشی که در مورد مهارت خود دارند باعث می شود که بعضی از اصول مهم مدیریت ریسک را نادیده بگیرند.

برای اینکه مطئمن شویم یک استراتژی مدیریت ریسک مناسب داریم باید دو مورد زیر را در استراتژی خود جای دهیم:

۱_ریسکی که هر معامله را تهدید می کند کنترل کنیم. این بدین معناست که ما برای هر معامله ای که انجام می دهیم باید یک حد ضرر در نظر بگیریم. وقتی به عنوان یک معامله گر روزانه، کار خود را شروع می کنید، ریسک هر معامله منفردی که انجام می دهید نباید بیشتر از۱ درصد کل حساب شما را در بر گیرد. به عنوان مثال اگر سرمایه ما 10 میلیون تومان باشد باید حد ضرر هر معامله را طوری در نظر بگیریم که در صورت حرکت قیمت در خلاف جهت معامله ما، بیشتر از یکصد هزار تومان از سرمایه خود را از دست ندهیم.

البته این میزان ریسک هر معامله، بسته به نوع معاملات ما (کوتاه مدت،میان مدت،بلند مدت) و نوع استراتژی و میزان ریسک پذیری ما، می تواند افزایش پیدا کند اما برای معامله گران مبتدی و اکثر استراتژی های معامله گری یک درصد ریسک برای هر معامله پیشنهاد می گردد.

۲_ کنترل ریسک تک تک معاملات، شروع خوبی است اما اگر اگاهانه و با برنامه مدون حرکت نکنیم حتی با وجود اینکه ۱درصد از سرمایه خود را در هر معامله، معرض خطر قرار داده ایم  ممکن است متحمل میزان بسیارزیادی ضرر شویم.

اگر هر روز تعداد بسیار زیادی معامله انجام دهیم وتعدادی معامله ضررده پشت سرهم داشته باشیم ممکن است تا پایان  روز کاری، ۱۰درصد یا بیشتر، از کل سرمایه خود را از دست بدهیم که این ضرر عظیمی برای ما محسوب می شود.

پس باید برای هر روز کاری نیز، یک حد ضرر روزانه تعین کنیم. این میزان مشخص کننده ضرری است که در یک روز می توانیم متحمل شویم. به طور معمول، این مقدار حد ضرر، باید کمتر از ۳درصد کل سرمایه ما شود و در صورتی که میزان ضرر ما در یک روز به حد ضرر روزانه برسد تا روز کاری بعد از معامله دست می کشیم و معاملات باز را نیز مطابق استراتژی خود مدیریت کنیم یا ببندیم.

ذکر این نکته نیز در اینجا لازم است که میزان ریسک روزانه ما باید با میانگین سود یک روز سود آور که در روزهای گذشته تجربه کرده ایم، تقریبا در یک حد و اندازه باشد. بدین ترتیب زیانی را که در یک روز متحمل شده ایم می توانیم در روزهای سودده بعدی جبران کنیم.

 

ریسک های پنهان معامله گری: عدم داشتن استراتژی های مناسب یا استفاده از استراتژی معاملاتی نادرست

از آنجائی که معامله گران ، مشتاق خرید و فروش و کسب درآمد هستند به مطالعه استراتژی هایی برای انجام این کار می پردازند تا از کم و کیف انجام کار آگاه شوند سپس شروع به خرید کرده تا در موقعیت مناسب ان را بفروشند.

گروهی دیگر کمی محتاط تر هستند و سعی می کنند تا ابتدا این استراتژی را به صورت آزمایشی و با معاملات مجازی، به مرحله اجرا در آورند و اگر آن استراتژی در معاملات کوچک سود آور بود آن را در معاملات واقعی به کار می گیرند. احتمال اینکه هر دو رویکرد در اینده با شکست مواجه شود، وجود دارد.

معامله گران موفق این استراتژی ها را در موقعیت های متفاوت بازار مورد آزمایش قرار می دهند؛ با نقاط قوت و ضعف این استراتژی ها آشنا شده، سپس ان را برای سرمایه خود بکار می گیرند. انها این کار را در معاملات مجازی (دمو) به مدت زمان حد اقل سه تا شش ماه انجام می دهند.

قبل از اینکه اصل سرمایه خود را با یک استراتژی خاص به کار بیاندازیم باید بدانیم که چه زمانی شروع کنیم و چه زمانی باید دست نگه داریم. به عنوان یک معامله گر باید از چگونگی کارایی آن استراتژی در موقعیت های متفاوت بازار(چه زمانی که بازار در جهت روند یا در خلاف جهت روند و یا خنثی است ) آگاه باشیم.

اگر از این موارد اگاه نباشیم نمی دانیم که  در چه مواقعی باید از استراتژی معاملاتی خود استفاده کنیم تا کارایی لازم را داشته باشد.

در ورود به معاملات نباید عجله کنیم، بازار، روزها و ماههای بعد هم پابرجاست. بیایید در این مورد معامله گری را با ماهیگیری مقایسه کنیم، آیا هیچگاه این فکر به ذهن ماهیگیران خطور می کند که ممکن است تمام ماهی های دریا امروز تمام شود و روزهای بعد هیچ فرصت ماهیگیری نصیب آنها نشود؟ پس یک تریدر حرفه ای همواره مانند یک ماهیگیر حرفه ای، اقیانوس بازار را پر از فرصت های معاملاتی و سوددهی می بیند که اگر امروز یا این هفته فرصت معاملاتی مناسبی نصیبش نشود منتظر این فرصت ها در آینده می ماند.

 

استراتژی

در نتیجه بهتر است قبل از اینکه اصل سرمایه خود را بکار بگیریم، کمی تحقیق کنیم و استراتژی خود را مورد آزمایش قرار دهیم. چون اگر آگاه  نباشیم و بخواهیم با آزمون و خطا  پیش برویم و قبل از کسب دانش و تجربه لازم، دست به عمل بزنیم ،سرمایه ما از بین خواهد رفت.

 

ریسک های پنهان معامله گری: کارگزار ما

تمام سرمایه ما در دست کارگزار و بروکر ماست و جای تعجب دارد که بیشتر معامله گران در مورد کارگزار خود تحقیق نمی کنند تا اینکه دچارمشکل می شوند.البته انتخاب بروکرهای خارجی برای معامله گران بازار ارز نیاز به دقت و تحقیق بیشتری دارد تا کارگزارن بازار بورس داخلی.

اغلب برورکرها بازارهای بین المللی کلاهبردارهستند (دفتر مرکزی این بروکرها بیشتر،خارج از محدوده  کشورهای جهان اول هستند اما به هر حال ممکن است هر جایی سر وکله آنها پیدا شود). مواجه شدن و کار با این دسته از بروکرها، کار شما را  برای دریافت اصل سرمایه یا سود، دشوار یا غیرممکن می سازد .

بروکرهای کلاهبردار، خیلی دوام نمی آورند و مرتب به محاکم دادخواهی خوانده می شوند بنابراین یک تحقیق آنلاین به شما کمک می کند تا از سوابق انها مطلع شوید.

از دیگر مشکلات انها تاخیر در انتقال اطلاعات یا انجام اقداماتی به ضرر شماست.  معامله گر باید با بروکر خود، مستقیما در ارتباط باشد تا ببیند آیا نرم افزار آن بروکر ،مستقیما دستور او را در مبادله ای درست به کار می برد یا نه.

در کار معامله گری، کوچکترین معاملات نیز مهم هستند، بنابراین اگر احساس می کنید که اقدامی باید با سرعت هر چه تمام تر انجام شود این کاررا از او بخواهید و اگر سر باز زد  بروکر دیگری را اختیار کنید تا خدمات بهتری را برای شما انجام دهد.

به نرم افزاری که بروکر ارائه می دهد نیز باید اهمیت دهیم. ممکن است بروکر، بسیار خوب باشد اما پلتفرم یا نرم افزاری که استفاده می کند خیلی مناسب نباشد در نتیجه آن بروکر، کارایی لازم را ندارد.

قبل از اینکه اصل سرمایه خود را به دست کارگزار خود بدهید تمام جوانب را مورد بررسی قرار دهید. برای چند ماه با انها به طور آزمایشی کار کنید و خدماتی را که به مشتری می دهند مورد بررسی قرار دهید سپس اصل سرمایه خود را در اختیار انها قرار دهید.

 

ریسک های پنهان معامله گری:  تکنولوژی مورد استفاده

مورد دیگری که ضرورت تعیین و قرار دادن حد ضرر در هر معامله را نشان می دهد (که در بخش مدیریت ریسک به آن اشاره شد) این است که تکنولوژی، باعث به خطر افتادن تک تک معاملات ما می شود.  اگر پوزیشن معاملاتی ما حد ضرر مشخص نداشته باشد و کامپیوتر یا اینترنت ما دچار مشکل شود و ارتباط ما با پلتفرم معاملاتی قطع شود تکلیف معامله باز ما چه خواهد شد؟

هنگام مواجه شدن با مشکلات فنی مانند از کار افتادن سرور بروکر (قطع شدن ارتباط با بروکر) جز این که معامله را از دست بدهیم کار دیگری از ما بر نمی آید. این بدین معناست که در یک چشم بر هم زدن در حالی که هیچ کاری از دستمان بر نمی آید، مبلغی بیشتر از انچه که در اخرین لحظات برسرآن به توافق رسیده ایم ، از دست خواهیم داد و چه بسا در صورت نوسانی بودن بازار، بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست بدهیم.

تنها راه خنثی کردن اثر این ریسک، تعیین حدضرر برای هر کدام از معاملات خود بصورت جداگانه است تا در صورت رسیدن قیمت به آن به صورت اتوماتیک با مقدار ضرر مشخصی از بازار خارج شویم. نرم افزارهای مربوط به معاملات این امکان را برای ما فراهم کرده اند پس حتما از ان استفاده کنیم.

ریسک

برای اطمینان بیشتر، بهتر است شماره تلفن کارگزار خود را داشته باشیم تا در صورت نیاز خیلی سریع با آنها تماس بگیریم. بهتر است در صورت امکان برای مواقعی که به نظر می رسد کامپیوتر با مشکل مواجه شده ، پلتفرم معاملاتی بروکر خود را بر روی گوشی هوشمند  خود نیز نصب کنیم. در این صورت می توانیم وارد پلتفرم گوشی خود شده وبا دسترسی به اینترنت از طریق موبایل خود معامله را تحت کنترل داشته باشیم (انجام این گونه معاملات توسط گوشی توصیه نمی شود و این موضوع تنها به عنوان یک راه حل موقت در صورت وقوع مشکل پیشنهاد می گردد).

 

ریسک های پنهان معامله گری:  عدم اگاهی از روش انجام معامله

سود و زیان ما به عنوان یک تریدر، از معاملاتی که انجام می دهیم حاصل می شود. فارغ از نقش قیمت، باید از نوع سفارشات خود نیز مطلع باشیم؛ چه با قیمتی مشخص باشد که در صورت رسیدن قیمت به آن ،معامله فعال شود. (سفارشات شرطی)  و چه زمانی که می خواهیم بلافاصله و با قیمت همان لحظه وارد معامله شویم(سفارشات در قیمت بازار).

همچنین باید  به چگونگی تنظیم حد ضرر جهت  توقف سفارشات زیان آور و تنظیم حد سودهای کوتاه مدت و بلندمدت تر در سفارشاتی که در سود هستند مسلط باشیم. انجام سفارشات همچون استفاده صحیح و ناخودآگاه ازچراغ راهنما هنگام تغییر لاین در رانندگی، باید به صورت اتوماتیک انجام  شود.

اگر به عنوان یک معامله گر با انواع سفارشات آشنا نباشیم، معاملات بسیار کند و بدون انضباط انجام می شود که باعث ضربه زدن به ما خواهد شد و بدتر این است که سفارشی بی موقع و بدون برنامه ثبت کنیم، مخصوصا در شرایطی که بازار آشفته و پر نوسان شده است یا تصور کنید دستوری را اشتباه انجام دهیم، بازار منتظر است تا با این اشتباهات،سرمایه ما را ببلعد.

توصیه می کنم حتما اشتباهات خود ودلایل به وجودن امدن آن را ثبت و ضبط کنیم و از آنها مطلع باشیم.

معامله گر مبتدی وقتی متوجه ضررهایی که متحمل شده، می شود، کنترل خود را از دست می دهد و ناخواسته مرتکب اشتباه دیگری می شود. حال اگر سرمایه زیادی برای معاملاتش گذاشته باشد ،پتانسیل او برای ضرر بیشترهم خواهد بود و اگر دچار استرس شود و تمرکز خود را ازدست بدهد، خیلی سریع کنترل همه چیز از دستش خارج خواهد شد.

به هر حال اشتباه پیش می آید ولی اگراشتباهات مرتبط با روش های انجام معامله باشد می تواند منجر به یک فاجعه شود.

 

ریسک های پنهان معامله گری: شخص شما، علاقه مندیهای شما و تیپ شخصیتی شما

به عنوان یک معامله گر تازه کار، از دیگر مواردی که شما را تهدید می کند خودتان هستید. این حرفه در شروع ،بسیار استرس زا است و ممکن است برای شما ایجاد دردسر کند. چنان ذهن شما را درگیر خواهد کرد که در تصورتان نمی گنجد. بازار مانند دریایی بی انتها ازاحتمالات است.

شما می توانید در هر زمانی خرید و فروش انجام دهید و برای کسی مهم نیست که شما سود می کنید یا متضرر می شوید، به غیر از خودتان. این میزان ازادی عمل خطرناک و برای بیشتر مردم دردسر ساز است و به همین دلیل است که بیشتر کسانی که وارد این حرفه می شوند با شکست مواجه می شوند.

در ابتدای کار شما نمی دانید که در موقعیت های استرس زای متفاوت، چه نوع عکس العملی را باید از خود نشان دهید.  آیا برنامه معاملات خود را محدود خواهید کرد؟.

آیا تصمیم می گیرید که ریسک را مدیریت نکنید؟

آیا بیش از اندازه معامله انجام خواهید داد؟

آیا از انجام معاملات دیگر هراسان خواهید بود؟

آیا انگشت اتهام خود را به سوی بازار خواهید گرفت و مسئولیت مشکلی به وجود آمده را، شخصا به عهده نخواهید گرفت؟اگر چنین است دچار مشکل بزرگی شده اید.

آیا می توانید زمانی که در حال معامله هستید تمرکز داشته باشید؟ بسیاری از مردم فکر می کنند که می توانند تمرکز خود را حفظ کنند اما مسائلی که تمرکز انها را به هم می زند مانع از آ ن می شود که معامله ای موفق داشته باشند.

تا زمانیکه در موقعیت های متفاوت قرار نگرفته اید نمی دانید که چگونه باید برخورد کنید. کسب تجربه در زمینه های مختلف، مستلزم گذر زمان است. حتی یک معامله گر سرد و گرم چشیده، شاید با تجربه ای متفاوت مواجه شود و عکس العملی نشان دهد که انتظار آن نمی رود یا برای آ ن برنامه ریزی نکرده باشد.

تا جائیکه ممکن است تمام مراحلی را که در بالا ذکر شده است را بکار بگیرید تا درصورتی که عکس العملی نابجا و غیرمنطقی نشان دادید، میزان ریسک خود را به حداقل برسانید. همچنین با دیدی انتقادی به شخصیت خود بنگرید تا نقاط ضعف خود را پیدا کنید و در صدد اصلاح این ۶ نقطه ضعف که برای معاملات تهدیدکننده هستند، باشید.

 

جمع بندی

اگر تازه شروع به کار کرده اید و تعدادی کتاب خوانده و یا چند ویدئو در این مورد دیده اید ویا درحال کسب تجربه هستید، تنها کافیست بدانید که خطر در کمین سرمایه شماست. البته نمی خواهم ورود به این بازار را ترسناک جلوه دهم اما ریسک،ماهیت این بازار و هر بازاری است که با سود سر و کار دارد چرا که ریسک و بازده با هم نسبت مستقیم دارند و در صورتی که نمی خواهید ریسکی متحمل شوید بهتر پول خود را در بانک بگذارید.

اما به عنوان یک معامله گر باید یاد بگیریم که ریسک خود را کنترل کنیم و آن را به حداقل برسانیم  و برای این کار و در اولین قدم، در برنامه مدیریت ریسک خود ،حد ضرر را برای هر معامله به تنهایی و برای هر روز بطور جداگانه را به کار بگیریم.

قبل از اینکه سرمایه خود را برای این کار به جریان بیاندازیم استراتژی خود را در موقعیت ها و بازارهای متفاوت مورد آزمایش دهیم. خیلی متکی به کارگزار خود نباشیم و توقع نداشته باشیم همه کارها را به تنهایی برای ما انجام دهد چرا که پولی که دراختیار آنها قرارمی دهیم بزرگترین ریسکی است که انجام می دهیم پس در انتخاب بروکر خود دقت کنیم. تکنولوژی بسیار در پیشبرد کارها نقش دارد اما معایب خود را نیز دارد. اگر سیستم کامپیوتر ما کارآیی لازم را نداشت از طرق دیگر با کارگزار خود درارتباط باشیم وبرای هر معامله، یک حد ضرر مشخص در نظر بگیریم

بر استراتژی معاملاتی خود مسلط باشیم تا در مواقعی که  شرایط استرس زا است با تبعیت از ان متضرر نشویم. در نهایت بدانیم که بزرگترین خطر، خود ما هستیم! (چون این ما هستیم  که باید تمام مواردی را که مورد بحث قرا گرفت، بکارببندیم).بر روی جنبه هایی از شخصیت خود که نیاز است، کار کنیم تا یک معامله گر خوب شویم و از استراتژی هایی استفاده کنیم  که در هر شرایطی می توان نتیجه ای مطلوب از آن گرفت و امتحان خود را پس داده باشد.

بدون دیدگاه

نظری ارسال کنید