پذیرش مسئولیت در معامله گری

اگر می خواهیم که از یک معامله گر متضرر و بی ثبات، به یک معامله گر سود آور و با ثبات تبدیل شویم، چاره ای نداریم جز اینکه، مسئولیت تمام شکست ها و اشتباهات خود را شخصا به عهده بگیریم.

 

پذیرش مسئولیت جهت بهبود اوضاع معامله گری  در بازارهای سرمایه

توصیه می کنم برای بهبود وضعیت معامله گری خود، به عوامل درونی نگاه کنیم، نه عامل بیرونی که همان بازار است، چرا که هنوز بیشتر معامله گران مبتدی به دنبال راه حلی برای اصلاح عامل بیرونی یا در حال مقصر شمردن آن هستند در حالی که تقریبا منشا تمام مشکلات معامله گران بازارهای سرمایه، عوامل درونی است.

اگرمشکل یک تریدراین باشد که به سرعت و بدون توجه به استراتژی خود وارد یک معامله شده و به سرعت از آن خارج  می شود، به او معامله همراه با تریدری دیگر یا به کارگیری یک استراتژی جدید، کمکی نخواهد کرد.

یا اگر مدت زمان زیادی است که فقط ضرر می کند خواندن کتابی جدید نمی تواند جبران مافات کند. اگر به خاطر ترس ازضرر از ورود به معامله فرار می کند، یافتن یک استراتژی جدید، کمکی به او نمی کند. تمامی این موارد مشکلات درونی معامله گران بازارهای سرمایه هستند.

معامله

همان طور که گفتیم، تقریبا تمامی مشکلات  مربوط به معامله گری در بازارهای سرمایه، منشا درونی دارند . در واقع چه شما معامله کنید چه از انجام این امر صرفنظر بکنید بازار کار خود را خواهد کرد و به راه خود ادامه خواهد داد. آ ن چه که باید انجام دهید فقط عکس‌العمل مناسب و به اندازه کافی سریع در مورد اتفاقات و شرایط به وجود آ مده در بازاراست. بنابراین اگر شما معامله می کنید و مشکلی وجود دارد، انگشت اتهام تنها به سوی یک نفر است و آن کسی نیست به جز خود شما!

معامله گران بازارهای سرمایه، برای بهبود بخشیدن به اوضاع معامله گری خود، باید ابتدا مشکلات را تفکیک کنند و دست ازدلیل آوردن و به دنبال مقصر گشتن بردارند و از خود بپرسند در شرایط فعلی، چه کاری باید انجام دهم که به طور محسوس مشکلاتم را حل کنم.

هر قدمی که در بازار بورس برمی داریم باید کاملا تحت کنترل و مدیریت شده باشد و قبول کنیم که هیچ کس مسئول مسایل و مشکلات ما در معامله گری نیست به غیر از خودمان. چنین درکی نباید موجب ایجاد ضعف در ما شود و از اینکه دیگر مقصری برای مشکلات ما وجود ندارد احساس ترس کنیم، بلکه باید باعث شود که خود را قوی تر کنیم. فرجام کار در دستان خود ماست نه کسی دیگر و این اتفاقا خبر خوبی است. چون ما می توانیم هر زمان که دوست داشتیم وارد معامله شویم یا از آن خارج شویم و کسی نمی تواند ما  را مجبور به این کار کند.

اگر در کسب سود مستمر از بازارهای سرمایه موفق نیستیم به دنبال دلیل آن در درون خود باشیم و برای بهبود بخشیدن به اوضاع معامله گری خود، برنامه ریزی کنیم. در ادامه، به چند مورد ازاین راه حل ها برای مشکلات متداول معامله گران بازارهای سرمایه اشاره می کنیم.

 

راه حل هایی برای خروج از بحران در معامله گری بازاهای سرمایه

 

آیا خیلی زود و قبل از اینکه قیمت به حد سود یا حد ضرر برسد از معامله خارج می شوید؟

راه حل این مساله دو بخش دارد اول اینکه باید پلن معاملاتی شما شرایط خروج از معامله را شفاف تعیین کرده باشد و هیچ نقطه مبهمی در آن نباشد، اگر نمی توانید به صورت روشن و واضح حد سود و حد ضرر معامله خود را تعیین کنید، پلن معاملاتی خود را اصلاح و بازنگری کنید.

دومین بخش این راه حل هم به خودتان باز می گردد و آن هم حذف یا حداقل کمرنگ کردن احساسات در معامله گری خودتان در بازارهای سرمایه است. باید خود را ملزم کنید که تحت هیچ شرایطی و تا وقتی که استراتژی شما دستور خروج از معامله را صادر نکرده است خارج نشوید که دشوارترین بخش کار هم بدون شک همین است.

آیا برای مدت طولانی  فقط ضرر می کنید؟

در استراتژی معاملاتی خود حتما از حد ضرر و حد سود استفاده کنید و روش تعیین این دو آستانه قیمتی هم بایستی کاملا دقیق و بدون دخالت قضاوت شخصی باشد چرا که تا زمانی که این حد ضرر قابل تغییر باشد و یا بتوان ان را لغو کرد، کارآمد نیست. تغییر یا حذف حد ضرر، تصمیمی عجولانه است که معمولا موجب پشیمانی می شود.

با به خاطر سپردن دستورات استراتژی معاملاتی خود، احتمال این که دوباره عجولانه تصمیم بگیرید، بسیار کم می شود چرا که این دستور در ذهن شما نهادینه می شود.

معامله را به خاطر ترس از باخت از دست می دهید؟

در این موقعیت شناخت درست استراتژی خود و نتایج حاصل از آ ن به کمک شما می آید چون معمولا این  ترس ناشی از عدم اگاهی از نتایج استراتژی معاملاتی و عدم اعتماد کافی به آن است. پس استراتژی خود را در حساب مجازی معاملاتی خود، تا شش ماه تست کنید و مو به مو به کار بگیرید و اگر به عنوان مثال، بعد از انجام ۶۰۰ معامله دیدید که در ۶۰ درصد مواقع، سود به دست آمده ۱۰۰ دلار و ضرر حاصل ۷۰ دلار است آن گاه استراتژی خود را در حساب معاملاتی واقعی استفاده کنید.

ترس در معامله

کار خود را با حداقل حجم معاملاتی ممکن، در بازار شروع کنید. اما هنوز شاید کمی نگران باشید، بدانید که هر چقدر آگاهانه تر قدم بردارید و بیشتر به سیستم خود اعتماد کنید میزان نگرانی ودلهره شما کم خواهد شد. اگر استراتژی خود را به خوبی نمی شناسید برای شناخت دقیق آن اقدام کنید. آن قدر استراتژی خود را در فضای معاملاتی مجازی امتحان کنید تا برآن مسلط شوید و برای  کاهش نگرانی و اضطراب، هنگام ورود به بازار واقعی، با حداقل حجم شروع به کار کنید.

آیا بیش از حد معامله می کنید؟

دقیقا مثل مورد بالا، بیش از اندازه معامله کردن ناشی از عدم اگاهی کافی است. یک معامله گر حرفه ای می داند که چه زمانی، شرایط برای یک معامله مناسب مهیا است و چه زمانی این شرایط وجود ندارد.  وقتی در استراتژی خود مهارت کسب کنید و در آن استراتژی، استاد شوید، متوجه خواهید شد که نتایج دلخواه به دست می آید و دیگر اصراری بر انجام معاملاتی که نتایج به دست آمده را به مخاطره می اندازد، نخواهید داشت.

به طور مرتب استراتژی معاملاتی خود را با تغییرات بازار دنبال کنید. از خود بپرسید چه کاری باید انجام دهم تا در معامله فعلی موفق شوم؟  با توجه به موقعیت فعلی بازار،جهت گیری من چگونه باید باشد؟ استراتژی من در این مورد چه می گوید؟ هنگامی که معامله در حال شکل گرفتن است، حد ضرر من کجاست و سود من در گرو چه عملی است؟ بدین روش شما استراتژی خود را دائما به کار می گیرید واز انجام معاملات مغایر با استراتژی خود، خودداری می کنید .

استراتژی خود را به کار می گیرید اما هنوز ضررده هستید؟

استراتژی های معاملاتی، همیشه کارآمد نیستند، استراتژی های ناکارآمد هم داریم. استراتژی ها را در حساب آزمایشی خود امتحان کنید و اگر نتیجه مطلوب حاصل شد آ ن را حساب معاملاتی واقعی بکار ببندید.

ممکن است این راه حل ها جهت بهبود اوضاع، برای شما موثر واقع نشود اما اگر چنین است، مشکل خود را کاملا بشناسید و راه حلی را انتخاب کنید که برای شما موثر واقع شود. پذیرفتن مسئولیت مشکل به وجود آمده، بهترین اسلحه شما برای ایجاد تغییراست چرا که به این طریق، متوجه می شوید دقیقا چه چیزی باید اصلاح شود. بخش مهم کار، برداشتن قدم در جهت اصلاح مسایل است، اما اگر شما مسئولیت آن را کاملا بپذیرید این امر ممکن می شود.

 

جمع بندی

اگر واقعا می خواهید که مشکلات به وجود آمده در معاملات خود را اصلاح کنید مسئولیت مشکلات به وجود آمده را تمام و کمال بپذیرید. منشا بیشتر مشکلات به خود شما برمی گردد نه به عامل بیرونی که همان بازار است. تنها عوامل بیرونی که شما ممکن است با آنها مواجه شوید تکنولوژی (کامپیوتر، اتصال به اینترنت و غیره) و کارگزار شماست.اولین بار که چنین مشکلات بیرونی پیش می آید موجب توقف شما می شود اما اگر برنامه ای برای مدیریت ریسک و سرمایه مناسب داشته باشید مانع ایجاد خطرات  ناشی از آن می شوید. این برعهده شماست که مشکل را برطرف کنید که ممکن است شامل تعویض کارگزار، تهیه کامپیوتر مجهزتر و دسترسی به خط اینترنت مطمئن تر باشد.

به عهده گرفتن مسئولیت مشکلات، باعث رهایی از مشکلات می شود چرا که شما شخصا کنترل همه چیز را به عهده گرفته اید و با این رویکرد، ذهن شما از تلاش بیهوده جهت یافتن عوامل و مقصران خارجی رها می شود.

پس شما می توانید سودده باشید یا ضررده، انتخاب با شماست!

بدون دیدگاه

نظری ارسال کنید