کدام یک از بازارهای سرمایه را برای ورود به حرفه معامله گری انتخاب کنیم؟

مانند هر شغل و کسب و کار دیگری،وقتی می خواهیم معامله در بازار بورس و بازارهای سرمایه راشروع کنیم به موارد بسیاری برای آموختن و یاد گرفتن بر می خوریم. در این نوشته، به مواردی اشاره می شود که به ما کمک می کند تا در این مسیر در جهت درست قرار بگیریم؛ اصولی که به ما کمک می کند تا با استفاده از نرم افزارها و ابزار مناسب کار خود را شروع کنیم واینکه بدانیم باید کدام سهام یا جفت ارزها را در چه زمانی معامله کنیم و همچنین میزان سرمایه لازم برای هر بازار، راهکارهای موثر معاملاتی ،چگونگی کسب تجربه و مدیریت ریسک مورد بحث قرار می گیرد.

 

تنها یک بازار را برای فعالیت انتخاب کنید

شاید به عنوان یک معامله گر، قبل از ورود به بازار واقعی، در فضای شبیه سازی شده یا دمو و به صورت مجازی به خرید و فروش می پردازید.

بازارهای معاملاتی اصلی ،شامل بورس سهام، اوراق مشارکت،بازار بین المللی مبادلات ارزی و آتی (فیوچرز) است. دراوراق مشارکت  شما درسرمایه گذاری شرکت ها و سوددهی پروژه ها سهیم می شوید. در مبادلات ارزی شما پول رایج کشورهای دیگر مانند یورو و دلار را در مقابل هم ترید می کنید و در نهایت سرمایه گذاری آتی که تنوع در آن بسیار است و در کشور ما نیز بازار آتی سکه جریان دارد.

معامله گری در بازار بورس

هیچ بازاری بر دیگری برتری ندارد و این بستگی به این دارد که شما علاقه و شرایط فعالیت در کدام یک را دارید.

برای مبادلات ارزی می توانید تنها با چند صد دلار شروع به کار کنید. گرچه، این چنین سرمایه های پایینی صرفا جهت آموزش و کسب تجربه می باشد و با توجه به اینکه میزان سود با مقدار سرمایه نسبت مستقیم دارد نمی توان از سرمایه پایین توقع کسب میزان سود بالا داشت.

معامله دربازارهای فیوچر را می توان با هزار دلار شروع کرد. اگرچه توصیه می سود حداقل سرمایه در نظر گرفته شده کمتر از ۲۵۰۰ نباشد. معاملات در بازار آتی سکه ایران را نیز می توان با یک قرارداد شروع کرد که وجه تضمین هر قرارداد در زمان نوشتن این مقاله حدود 2 میلیون تومان است.

در معاملات سهام،با حداقل سرمایه، حتی با یکصد هزار تومان هم می توان شروع به کار کرد برای فعالیت در بازار سهام سایر کشورها نیز( برای افرادی که اقامت سایر کشورها را دارند) برای سرمایه گذاری و خرید سهام کمپانی های بزرگ، به حداقل سرمایه ای حدود 2500 دلار نیاز دارید اگرچه بعد از کسب تجربه لازم، به سرمایه بیشتری به این منظور نیاز است ولی این دلیل بر بهتر یا بدتر بودن سرمایه گذاری در سهام، نسبت به انواع دیگر نیست. اگر نمی توانید ۲۵۰۰ دلار یا بیشتر برای سرمایه گذاری در سهام در نظر بگیرید ، در این بخش سرمایه گذاری نکنید.

گزینه بعدی، خرید و نگهداری اوراق مشارکت است.دولت برای تامین سرمایه پروژه های عمرانی بزرگ و گاهی نیز با هدف جمع آوری بخشی از نقدینگی بازار و کنترل تورم، اقدام به انتشار اوراق مشارکت قابل نقل و انتقال، با سود علی الحساب تضمینی به صورت روزشمار می نماید. خرید اوراق مشارکت هم برای افرادی که ریسک پذیری پایینی دارند گزینه مناسبی است چرا که معمولا سود آن چند درصدی از سود بانکی بیشتر است.

تمام بازارها مستلزم تخصیص سرمایه ای قابل توجه است  تا پتانسیل سوددهی مناسبی در آن باشد و میزان این سود بستگی به میزان سرمایه ای دارد که به این امر اختصاص داده شده است. بنابراین در ابتدا در یک بازار، شروع به فعالیت کنید تا بدین وسیله زمینه ورود به بازارهای دیگر فراهم شود.

انتخاب یک بازار خاص برای فعالیت، به ما کمک می کند برای یادگیری متمرکز شویم. زمان خود را برای کسب معلومات و تجربه  و پراکنده کاری در مارکت ها ی دیگر تلف نکنید این کار هیچ کمکی به پیشرفت در مارکت انتخابی شما نمی کند.

بنابراین بهتر است سعی نکنیم هم زمان در چند بازار سرمایه گذاری کنیم، این امر باعث عدم تمرکز شده و در نتیجه  سود آوری ما را به تعویق می اندازد.راهکار مناسب این است که ابتدا یک بازار را تجربه کنیم و سپس در  بازارهای دیگرشروع به فعالیت کنیم.

کمی صبور باشید، نیازی نیست که در همه بازارها هم زمان شروع به کار کنید؛ اگر به بازارهای دیگر علاقه مند هستید می توانید بعدا هم شروع کنید.

 

ابزار و نرم افزارهای لازم برای معامله گران مبتدی

ابزارهای اساسی برای معامله گری:

کامپیوتر یا لپ تاپ، ترجیحا داشتن دو مانیتور بهتر است اما با یک مانیتور هم می توانیم کارهای خود را انجام دهیم. حجم حافظه کامپیوتر شما باید به اندازه کافی زیاد و پردازشگر آن به اندازه کافی سریع باشد تا هنگامی که در حال انجام معامله هستید کامپیوتر دچار مشکل نشود. لزومی ندارد بالاترین مدل کامپیوتر را داشته باشید اما قابلیت های کامپیوتر شما خیلی هم نباید پایین باشد، البته سیستم های کامپیوتری امروزی کاملا برای معامله گری مناسب هستند و از این نظر معمولا کسی با مشکل مواجه نمی شود.

معامله گری در بازار

اینترنتی مطمئن با سرعتی نسبتا بالا

معامله گران باید حداقل دو اشتراک اینترنت پرسرعت از دو شرکت مختلف داشته باشند (به ویژه این مورد برای معامله گران کوتاه مدت و اسکالپرها حیاتی است). شاید با اینترنتی با سرعت پایین هم، کار ما انجام شود اما زمانی که اپلیکیشن ها و وبسایت های متعددی در کامپیوتر ما وجود دارد متوجه خواهیم شد که پلتفرم معاملاتی ما به سختی به روز رسانی می شود و ما را دچار مشکل می کند.

می توانید با اینترنتی با سرعت متوسط شروع  کنید و آن را امتحان کنید در صورت نیاز، بعدها آن را ارتقا دهید. کم شدن سرعت اینترنت می تواند مشکل ساز شود،پس در صورت لزوم سرویس بهتری را جایگزین آن کنید چرا که خرید و فروش در بازارهای سرمایه، مستلزم ارتباطی پیوسته است.

پلتفرم معاملاتی مناسب با مارکت و سبک خرید و فروش

هنگام شروع به کارهدف ما، یافتن یک پلتفرم معاملاتی کامل نیست و نیازی نیست که چندین پلتفرم را دانلود کنید وتک تک انها را امتحان کنید. ازآنجائی که شما مبتدی هستید و با سبک یپیشرفته ای کار نمی کنید به مرور زمان می توانید پلتفرم خود را تغییر دهید یا خواهید آموخت که چگونه باید تغییراتی در آ ن به وجود آورید که منطبق با پیشرفت شما در معامله باشد.

پلتفرم متاتریدر، پلتفرمی معروف برای معامله گران سهام و بازار مبادلات ارزی است.

 

کارگزار

کارگزار(بروکر) ما، کارهای ما را تسریع می کند و به ازای تبادل انجام شده، کمیسیونی دریافت می کند. معامله گران بیشتر تمایل دارند با کارگزارانی کار کنند که کمیسیون کمتری دریافت می کنند، چر اکه پرداخت کمیسیون بالا، از سود روزانه معامله گر می کاهد البته این مساله برای بازارهای بین المللی و بروکرهای خارجی صادق است که میزان کمیسیون و اسپرد در آنها ممکن است بسیار متفاوت باشد.

گفته می شود که همیشه یک بروکر با کمیسیون پایین گزینه بهتری نیست. ما به کارگزاری نیاز داریم که در صورت مواجهه با مشکل بتواند به ما کمک کند.در صورتی که پرداخت این مبلغ اضافی، موجب  جذب صدها و هزاران دلار سود شود، ارزشمند است و ارزش آن، زمانی مشخص می شود که  کامپیوتر ما با مشکل مواجه شده است و ارتباط ما با پلتفرم معاملاتی قطع شده باشد.

 

زمان انجام معامله

به عنوان یک معامله گر مبتدی و یا حتی حرفه ای زندگی شما باید منضبط و منسجم باشد. برای حفظ این انضباط، هر روز در ساعت معینی معامله خود را انجام دهید، در حالی که بعضی روزها معامله گران تمام ساعت کاری در حال انجام معامله هستند ، اکثر معامله گران تنها ساعاتی از روز را به معامله می پردازند. معامله، تنها ظرف دو یا سه ساعت در روز روشی متداول بین معامله گران است و این باید ساعاتی از روز باشد که می توانید روی کار خود متمرکز شوید.

ساعات اولیه روز،معمولا نوسانی ترین ساعات روز است و پتانسیل زیادی برای سودآوری در این ساعات وجود دارد. آخرین ساعات کاری نیز،همچون ساعات ابتدایی روزپتانسیل زیادی برای سود دارند چرا که تغییرات اساسی قیمت در این ساعات رخ می دهد. اگر تصمیم دارید فقط یک یا دو ساعت معامله کنید ساعات اولیه بازار معاملاتی مربوطه را انتخاب کنید.

زمان بندی ورود به بازار

انجام یک معامله خوب  در بازار فیوچر بستگی به ساعت آن دارد ،ساعات ابتدایی بازار در هر روز کاری، بهترین زمان است. آخرین ساعت کاری در بازار فیوچر، به دلیل تغییرات قابل توجهی که صورت می گیرد زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در این بخش است.

بازار تبادلات ارزی پنج روز در هفته و به صورت بیست و چهار ساعته در جریان است. یورودلار معروف ترین جفت ارز دراین بازار است. بهترین ساعات برای انجام این معامله بین ساعت 30/16 تا 21  به وقت ایران است، در این ساعات نوسانات قیمت بسیار زیاد است. دراین بازه زمانی، بازار لندن و آمریکا هردو مشغول به کار هستند و یورو/دلار خرید و فروش می کنند.

به عنوان یک معامله گر، نیازی نیست کل روز را در حال معامله باشید؛ در واقع با حفظ انضباط کافیست که تنها یک یا دو ساعت از روز را به فعالیت بپردازید.

 

مدیریت ریسک معامله

ما تاکنون یک بازار را انتخاب کرده ایم، ابزار و نرم افزارهای لازم برای شروع به کار را تهیه کرده ایم و ساعات مناسب  برای انجام این کار را نیز می دانیم.حال باید مدیریت ریسک و سرمایه را، حتی قبل از اینکه به انجام معامله فکر کنیم، فرابگیریم.چرا که مدیریت ریسک و سرمایه میزان سود و زیان ما را تعیین می کند.

 

مدیریت سرمایه

این مدیریت سرمایه باید از دو طریق انجام شود: کنترل ریسک هر معامله مجزا، کنترل ریسک روزانه.

کنترل ریسک معامله بدین معناست که تا چه اندازه ریسک هر معامله را کنترل می کنیم و در صورت حرکت قیمت بر خلاف جهت معامله ما، برای آن معامله چقدر حاضریم ضرر کنیم و از معامله خارج شویم.

یک راهکار خوب این است که برای هر معامله، یک درصد  یا کمتر از سرمایه خود را به خطر بیاندازیم و این کار با تعیین قیمتی برای ورود به معامله و قیمتی نیز به عنوان حدضررانجام خواهد شد و باعث می شود زمانی که بازار بر علیه ماست از گردونه معاملات با ضرری که از قبل پذیرفته ایم خارج شویم.

مثال: فرض کنیم سرمایه ما 100 میلیون تومان است و می خواهیم سهام یک شرکتی را در قیمت 200 تومان خریداری کنیم و بر اساس استراتژی که داریم حد ضرر ما نیز 160 تومان باشد یعنی اگر تحلیل های ما نقض شود و قیمت افت کند در قیمت 160 تومان از معامله خارج شویم. حال برای اینکه قانون یک درصد ریسک برای هر معامله را رعایت کنیم بایستی حجم خرید را طوری تعیین کنیم که کل ضرر ما از آن معامله یک میلیون تومان بیشتر نشود( که معادل یک درصد سرمایه ما است) .

برای این کار باید میزان ضرر کل را بر میزان ضرر هر سهم که 40 تومان است تقسیم کنیم. که با تقسیم 1.000.000 بر 40 عدد 25.000 به دست می آید که حداکثر تعداد سهمی است که می توانیم خریداری کنیم تا ریسک ما از آن معامله بیشتر از یک درصد کل معامله نشود.

همچنین حداکثر ریسک روزانه خود را نیز باید کنترل کنیم. همان گونه که نمی خواهیم یک معامله ضررده در روز، تمام معاملات ما را در آ ن روز تحت الشعاع قرار دهد، به همین صورت نباید اجازه دهیم که یک روز معاملاتی ضررده ،معاملات یک هفته و یا یک ماه ما را به خطر بیاندازد.

بنابراین باید یک محدودیت نیز برای میزان ضرر روزانه قائل شویم. یکی از روشها این است که میزان این ضرر را معادل با 3درصد کل سرمایه خود در نظر بگیریم. اگر در هر ترید(معامله) منفرد یک درصد از سرمایه ما به خطر بیافتد باید سه معامله یا بیشتر انجام دهیم (بدون هیچ معامله سودده) تا با یک استراتژی حساب شده، سه درصد از سرمایه کل خود را به خطر بیاندازیم. وقتی به این میزان از ضرر رسیدیم باید به معاملات آن روز خود پایان دهیم و تا روز کاری بعد،هیچ تریدی انجام ندهیم.

می توانیم میزان حد ضرر روزانه خود را معادل میانگین سود روزانه به دست آمده از چند روز پیاپی گذشته قراردهیم. به طور مثال اگر به طور میانگین، روزی 500 دلار سود می کنیم میزان ریسک روزانه را 500 دلار تعیین می کنیم و اگر بیشتر از این مقدار متضرر شدیم، دست نگه می داریم. هدف ما این است که میزان حد ضرر روزانه ناچیز باشد و حداکثر ضرر روزانه با میزان میانگین سود روزهای دیگر برابر باشد و اگر چنین نبود در آ ن روز معاملات خود را متوقف کنیم.

استراتژی های سودآور برای معامله گران تازه کار

وقتی شروع به کار می کنید سعی نکنید همه چیز را یاد بگیرید، نیازی نیست که همه چیز را به یکباره بیاموزید. به عنوان یک معامله گر، تنها یک استراتژی نیاز دارید که آ ن را مرتبا تکرار کنید.

معامله گری به معنای پیدا کردن یک الگوی تکراری که به سودآوری رسیده است و سپس بهبود بخشیدن و بهینه سازی این الگوی تکراری است. برای دستیابی به این منظور، نیازی به مدرک دانشگاهی یا خواندن هزاران کتاب نیست.

یک استراتژی برای شروع پیدا کنید، حدضرر مشخص کرده و سود به دست آورید. سپس با بکارگیری این استراتژی به صورت آزمایشی با پلتفرم متاتریدر شروع به انجام معاملات کنید.

مهم نیست که در کدام بازار فعالیت می کنید، یک حساب آزمایشی (دمو) باز کنید و به تمرین استراتژی خود بپردازید. دانستن یک استراتژی معاملاتی، به معنای توانایی در انجام آن نیست. دو روز کاری در بازار یکسان نیستند بنابراین به مرور زمان متوجه تعارضات در بازار و به تبع آن قادر به انجام اقدامات لازم بدون دستپاچگی خواهید شد.

قبل از آنکه با سرمایه اصلی خود شروع به کار کنید حداقل سه تا شش ماه بصورت آزمایشی فعالیت کنید. تنها پس ازگذراندن چند ماه فعالیت آزمایشی سود آور، سرمایه اصلی خود را درمعامله واقعی به جریان بیاندازید.

از معامله آزمایشی تا معامله واقعی

بیشتر معامله گران زمانی متوجه اهمیت موضوع معامله گری و دشواری های آن می شوند که از دنیای آزمایشی و مجازی، وارد دنیای واقعی معامله می شوند. انجام معامله مجازی، برای اینکه میزان کارایی یک استراتژی را ببینیم بسیار موثر است، اما نمی تواند دقیقا شرایط دنیای واقعی را به نمایش بگذارد.

معامله گران هیچگاه در این فضای مجازی،شرایط معامله گری را به لحاظ احساسی همچون دنیای واقعی تجربه نمی کنند. بنابراین زمانی که متوجه شدید در شروع کار،اوضاع به خوبی معامله آزمایشی پیش نمی رود، درنظر داشته باشید که این یک دنیای واقعی معامله گری است.

در ابتدای ورود به دنیای واقعی معاملات، سعی کنید تا جای ممکن با حجم های کوچک و درصد ریسک معاملاتی کوچک، شروع به معامله کنید. این  به شما کمک می کند که از استرس حاصل از ضررهای هنگفت در امان باشید. به تدریج که احساس کردید با فضای واقعی معامله گری آشنا شدید حد ضرر هر معامله خود را مطابق مطالب فوق،تا یک درصد مقدارسرمایه خود، افزایش دهید.

همچنین مرتب ذهن خود را بر روی مواردی که تمرین کرده اید، متمرکزکنید و استراتژی های خود را به طوردقیق به کار بگیرید. تمرکز خود را روی دقت عمل و بکارگیری کامل استراتژی خود بگذارید، این امر باعث  کم رنگ شدن بعضی مسائل استرس زا می شود که تاثیر منفی روی معاملات می گذارند.

کلام آخر

تنها  وارد یک بازار  شوید، بازاری که هم به آن علاقه مند هستید و هم توانایی سرمایه گذاری در آ ن را دارید. سپس خود را با ابزار و نرم افزارهای لازم مجهز کنید. یک ساعتی را یرای معامله مشخص کنید و تنها در آ ن ساعت معامله کنید. معمولا بهترین ساعات برای انجام معامله ،حوالی ساعت شروع و اتمام کار هر بازار است. میزان ریسک خود را برای هر معامله منفرد و هر روز جداگانه مدیریت کنید  سپس یک استراتژی معاملاتی را به طور مرتب تمرین کنید.

برای یک معامله سود آ ور حتما نباید همه چیز را بدانید. کافیست فقط یک استراتژی را بدانید و کسب درآمد کنید. به جای  سعی بر آموختن انواع استراتژی های معاملاتی، تمرکز خود را بر روی کسب مهارت در یک استراتژی بگذارید.

مهارت های خود را دریک حساب آزمایشی، افزایش دهید ولی بدانید که این فضا کاملا شبیه به دنیای واقعی معامله نیست. وقتی که با سرمایه واقعی شروع به کار می کنید تا چند ماه وجود مشکلات و پستی و بلندی ها طبیعی است. بر روی دقت عمل و بکارگیری کامل استراتژی خود تمرکز کنید تا احساسات خود را کنترل کنید.

بدون دیدگاه

نظری ارسال کنید